Facebook

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

Terapia Punktów Spustowych

Jest techniką, która bazuje na rozmaitych formach ucisku oraz ruchach w różnych płaszczyznach, w celu rozluźnienia napiętego włókna, uwolnienia go od bólu i odzyskania zaburzonego wzorca ruchowego. Można wykonywać ją na kilka sposobów, używając kilku technik. Każdy Pacjent to inny przypadek, dlatego bardzo ważna jest znajomość różnych metod działania.

Punkt spustowy – co to takiego?

Warto wiedzieć czym jest  punkt spustowy. Określany jest  on jako centrum podwyższonej wrażliwości tkankowej w nadmiernie napiętym włóknie mięśniowym, która reaguje ostrym bólem na stymulację palpacyjną. Objawy bólowe mogą ograniczać się do miejsca, które jest uciskane w czasie badania, jednak częściej ból ma charakter promieniujący. Czasem nawet bolesność przenosi się do obszaru odległego od miejsca drażnionego punktu i nazywa się bólem rzutowanym.

W zależności od stanu aktywności punkt spustowy może być aktywny lub utajony

  1. Aktywny – nadwrażliwy punkt w mięśniu, który jest bolesny w stanie spoczynku oraz w czasie fizjologicznego obciążenia i w momencie podrażnienia tego miejsca palpacyjnie, pacjentowi odtworzy się aktualny schemat bólowy (miejscowy lub promieniujący)
  2. Utajony – wykazuje bolesność jedynie w momencie palpacji poprzez ucisk i nie odtworzy aktualnych dolegliwości bólowych pacjenta poprzez stymulację tego punktu

Niezależnie czy punkt spustowy ma charakter aktywny czy utajony, naszym zadaniem, jako fizjoterapeutów, jest odnalezienie i rozpracowanie go, jednak w pierwszej kolejności wyszukujemy tych aktywnych i od nich rozpoczynamy terapię.

Co jest dla Ciebie lepsze?

Często w momencie nie radzenia sobie z bólem, sięgamy po różnego rodzaju środki farmakologiczne, działające chwilowo, a ratunkiem może okazać się terapia punktów spustowych. Wrocław jest naszym miejscem na Ziemi i tu prowadzimy nasz gabinet, w którym służymy Ci pomocą. Zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem niż wykupowanie recept, nie okaże się spotkanie w RELAKS Fizjoterapia & SPA i przezwyciężenie bólu dzięki technikom naszej terapii.